| Global Score | |
| 65.4 | 68.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| -- | 2018-09-20 |
| -- | 8.13 x 4.99 x 0.35 inches |
| -- | 12.64 ounces |
| Silver and Space Gray | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 250.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 308 GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.44 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.03 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) is slightly better than the iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), getting a global score of 68.3 against 65.4. The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) comes with Android 8.1 Oreo operating system, while iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system. The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018) counts with a much powerful CPU than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory and less processing cores.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a slightly better looking display than Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018), because it has a greater pixel amount in each screen inch, a way better 2048 x 2732px resolution and a lot bigger screen. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a greater camera than Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2018), because it has a larger aperture for better low-light photos, a way more mega pixels camera in the back and a lot higher (4K) video resolution.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a little bit more storage capacity to install applications and games than Galaxy Tab A 8.0 (2018), because although it has no SD memory slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity. The Galaxy Tab A 8.0 (2018) has a very superior battery lifetime than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.