| Global Score | |
| 65.4 | 75.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-01-06 |
| -- | 8.62 x 5.06 x 0.28 inches |
| -- | 11.82 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 289.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8.4 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 265 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.8 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 25 hours talk time |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Tab Pro 8.4 is much better than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), having a 75.2 score against 65.4. Galaxy Tab Pro 8.4 comes with Android 4.4.2 operating system, while Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system. Galaxy Tab Pro 8.4 counts with an incredibly better display than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a little lower 2560 x 1600px resolution and a way smaller screen, it also counts with a greater display pixels density.
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has a superior memory capacity to install applications and games than Galaxy Tab Pro 8.4, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal storage capacity. Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 has a much powerful processor than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has 6 GB lesser RAM and lesser cores , it also counts with an additional GPU.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) shoots a lot better photos and videos than Galaxy Tab Pro 8.4, because it has a much higher video quality and a camera with lot more mega pixels. The Galaxy Tab Pro 8.4 counts with a much better battery lifetime than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.