| Global Score | |
| 65.4 | 57.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Verizon |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-11-10 |
| -- | 8.26 x 5.04 x 0.31 inches |
| -- | 11.99 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 250.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2732 x 2048 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 617 8952 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has an overall score of 65.4, which is better than Verizon Ellipsis 8 HD's 57.6 general score. Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, and Verizon Ellipsis 8 HD works with Android 6.0 Marshmallow OS. The Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) is a extremely thinner and lighter tablet than Verizon Ellipsis 8 HD.
The Verizon Ellipsis 8 HD counts with a bit sharper display than Apple iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), because although it has a way lower resolution of 1200 x 1920 and a way smaller screen, it also counts with a quite greater quantity of pixels per inch of display. Verizon Ellipsis 8 HD has a much better performing processor than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen), although it has lesser RAM memory, they both have the same number of cores.
The iPad Pro 12.9-inch (7th Gen) counts with a much better storage for apps and games than Verizon Ellipsis 8 HD, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 112 GB more internal storage capacity. IPad Pro 12.9-inch (7th Gen) features a better camera than Verizon Ellipsis 8 HD, because it has a bigger camera aperture for better photography and videos in poorly lited situations, a way better 3840x2160 video resolution and a back facing camera with lot more MP.
The Verizon Ellipsis 8 HD features a way better battery duration than iPad Pro 12.9-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.