| Global Score | |
| 74.8 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 16.x | Windows 8 |
| -- | 2012-06-04 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.18 x 6.60 x 0.35 inches |
| -- | 20.46 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1366 x 768 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Intel Atom Z2760 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX545 (533 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3540mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a global score of 74.8, which is much better than the Acer Iconia W510's overall score of 57.5. IPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, while Acer Iconia W510 works with Windows 8 OS. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) design is extremely lighter and notably thinner than the Acer Iconia W510.
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a slightly better looking display than Acer Iconia W510, because it has a larger display, a much higher pixels quantity per inch in the screen and a much higher 2064 x 2752 resolution. The Acer Iconia W510 counts with a way better processing power than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has 6 lesser cores (but faster) and a lower amount of RAM, it also counts with an extra GPU.
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a way bigger storage capacity for apps and games than Acer Iconia W510, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with more internal storage. IPad Pro 13-inch (7th Gen) shoots much clearer pictures and videos than Acer Iconia W510, because it has a back facing camera with a much higher resolution and a much higher 3840x2160 video resolution.
Acer Iconia W510 has a way better battery life than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more money than the Acer Iconia W510, and it doesn't have such a good price and quality relation as the Acer Iconia W510. If you prefer to save a few dollars, you can buy Acer Iconia W510, letting go a few features and specs, but you'll get the most with your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.