| Global Score | |
| 74.8 | 59.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 16.x | Windows 8 Pro |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.18 x 6.59 x 0.35 inches |
| -- | 20.46 ounces |
| Silver and Space Gray | Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 125.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1366 x 768 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom Z2760 chipset |
| processor | Saltwell (Dual-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX 545 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 2.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3540mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a general score of 74.8, which is much better than Acer Iconia W511's global score of 59.5. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, while Acer Iconia W511 comes with Windows 8 Pro OS. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a much lighter and much thinner tablet than the Acer Iconia W511.
The Acer Iconia W511 counts with just a bit better display than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a way smaller display, a lot worse 768 x 1366 pixels resolution and a much worse pixel number per inch of display. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a superior storage to store more apps and games than Acer Iconia W511, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal memory.
The Acer Iconia W511 has a really superior performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has lesser RAM memory and 6 less CPU cores. IPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a much better camera than Acer Iconia W511, because it has a back facing camera with a much higher 12 mega pixels resolution.
The Acer Iconia W511 counts with a much better battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more than Acer Iconia W511, and it doesn't have such a good quality/price relation as Acer Iconia W511. If you want to save some dollars, you can get the Acer Iconia W511, giving up some specs and features, but you'll get the most with your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.