| Global Score | |
| 74.8 | 61.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2016-06-23 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.08 x 5.37 x 0.30 inches |
| -- | 10.93 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7.9 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 650 8956 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is much better than Asus ZenPad Z8, with a overall score of 74.8 against 61.9. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a way lighter and extremely thinner device than Asus ZenPad Z8. The Asus ZenPad Z8 counts with a much greater processing power than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lower number of cores and lesser RAM.
Asus ZenPad Z8 has a more vivid display than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a really smaller display and a way worse 1536 x 2048px resolution, it also counts with a just a bit higher screen pixels density. IPad Pro 13-inch (7th Gen) shoots much clearer videos and photos than Asus ZenPad Z8, because it has a camera in the back with a much better resolution and a way better 3840x2160 (4K) video resolution.
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a much bigger storage for games and applications than Asus ZenPad Z8, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity. Asus ZenPad Z8 has a way better battery performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.