| Global Score | |
| 74.8 | 59.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Dell |
| iPadOS 16.x | Windows 8.1 Pro |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.50 x 5.10 x 0.35 inches |
| -- | 13.90 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and Red |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 1195.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | -- |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom Bay Trail-T chipset |
| processor | Atom Z3740D (Quad-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.20 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4830mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has an overall score of 74.8, which is way better than Dell Venue 8 Pro's 59.6 global score. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a incredibly lighter and thinner tablet than the Dell Venue 8 Pro. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, while Dell Venue 8 Pro counts with Windows 8.1 Pro OS.
Dell Venue 8 Pro has a really superior performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has less processing cores and 6 GB lesser RAM. The Dell Venue 8 Pro counts with a sharper display than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lot lower resolution of 800 x 1280 pixels, a way worse number of pixels per display inch and a way smaller display.
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a much bigger storage to install games and applications than Dell Venue 8 Pro, because although it has no external memory card slot, it also counts with 192 GB more internal memory. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) takes much clearer photographs and videos than Dell Venue 8 Pro, because it has a camera in the back with a way higher resolution.
Dell Venue 8 Pro features a way better battery life than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
IPad Pro 13-inch (7th Gen) is a bit more expensive than Dell Venue 8 Pro, but it's still a great choice, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.