| Global Score | |
| 74.8 | 58.7 |
| Basic Information | |
| Apple | HTC |
| iPadOS 16.x | Android 3.2, 2.3.3 |
| -- | 2011-02-15 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 7.69 x 4.80 x 0.52 inches |
| -- | 14.82 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (333 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.01 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 1470 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has an overall score of 74.8, which is way better than the HTC Flyer's general score of 58.7. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a way thinner and noticeably lighter tablet than the HTC Flyer. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, while HTC Flyer comes with Android 3.2 OS.
The HTC Flyer features a much better performing processor than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has an inferior number of cores and a smaller amount of RAM memory, it also counts with an additional graphics processing unit. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a little more vivid screen than HTC Flyer, because it has a way greater count of pixels per inch of display, a much larger display and a way better resolution of 2064 x 2752 pixels.
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with much more storage to install applications and games than HTC Flyer, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal storage. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a lot better camera than HTC Flyer, because it has a lot higher (4K) video definition and a way more megapixels camera in the back.
HTC Flyer counts with a superior battery duration than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more than HTC Flyer, and it doesn't have such a good price and quality relation as HTC Flyer. So if you want that extra features, you can buy the iPad Pro 13-inch (7th Gen), else you can save some money and buy the HTC Flyer, giving up a couple specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.