| Global Score | |
| 74.8 | 63.6 |
| Basic Information | |
| Apple | HTC |
| iPadOS 16.x | Android 3.1 |
| -- | 2011-08-31 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.87 x 7.00 x 0.51 inches |
| -- | 25.00 ounces |
| Silver and Space Gray | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 239.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 768 pixels |
| OLED | LCD |
| 265 pixels per inch | 148 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 chipset |
| processor | Scorpion (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 220 (266 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 900 hours standby time |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has an overall score of 74.8, which is better than the HTC Jetstream's general score of 63.6. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, and HTC Jetstream works with Android 3.1 operating system. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a way lighter and a lot thinner tablet than the HTC Jetstream.
The HTC Jetstream has a little sharper display than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lot lower 768 x 1280px resolution, a really smaller screen and a much worse screen density. IPad Pro 13-inch (7th Gen) features a lot bigger memory for applications and games than HTC Jetstream, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
HTC Jetstream counts with a way better processing power than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has 7 GB lesser RAM memory and a lower number of cores , it also counts with a GPU. IPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a greater camera than HTC Jetstream, because it has a back camera with way more mega-pixels and a way higher 3840x2160 (4K) video resolution.
HTC Jetstream features a way better battery duration than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more money than HTC Jetstream, and it doesn't have such a good price and quality relation as the HTC Jetstream. If you want to save some money, you can get HTC Jetstream, and give up a couple features and specs, but you will get the most with your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.