| Global Score | |
| 74.8 | 73.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-09-28 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.58 x 6.39 x 0.30 inches |
| -- | 16.76 ounces |
| Silver and Space Gray | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 1299.00 | $ 310.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 659 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali T830 MP2 GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a score of 74.8, which is slightly better than Huawei MediaPad M5 lite's overall score of 73.3. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a notably thinner and incredibly lighter portable tablet than Huawei MediaPad M5 lite. IPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, while Huawei MediaPad M5 lite has Android 8.0 Oreo OS.
The Huawei MediaPad M5 lite counts with a way better performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has 4 GB lesser RAM, they both have a Octa-Core CPU. Huawei MediaPad M5 lite features a little more vivid screen than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a little bit inferior pixels number per inch of display, a way worse resolution of 1920 x 1200 pixels and a lot smaller screen.
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a much better camera than Huawei MediaPad M5 lite, because it has a way higher (4K) video quality and a camera in the back with way more mega-pixels. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a much better storage for applications and games than Huawei MediaPad M5 lite, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 256 GB internal memory.
The Huawei MediaPad M5 lite has a way better battery performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more than Huawei MediaPad M5 lite, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Huawei MediaPad M5 lite. So if you need that extra specs and features, you can buy iPad Pro 13-inch (7th Gen), else you can save some money and get the Huawei MediaPad M5 lite, resigning a couple specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.