| Global Score | |
| 74.8 | 72.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 |
| -- | 2015-04-07 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 7.22 x 4.09 x 0.28 inches |
| -- | 8.78 ounces |
| Silver and Space Gray | Gold |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 323 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T628 GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM, Dual SIM |
| 10 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0, EDR |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has an overall score of 74.8, which is a bit better than the Huawei MediaPad X2's 72.7 global score. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) design is thinner and lighter than Huawei MediaPad X2. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, while Huawei MediaPad X2 comes with Android 5.0 operating system.
The Huawei MediaPad X2 counts with a way better hardware performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a smaller amount of RAM, and they both have a Octa-Core CPU, the Huawei MediaPad X2 also counts with a 64 bits CPU. The Huawei MediaPad X2 counts with an incredibly better looking display than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a much smaller screen and a way worse 1920 x 1200px resolution, it also counts with a just a little more pixels per screen inch.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) features a lot better camera than Huawei MediaPad X2, because although it has a back camera with less mega-pixels, it also counts with a lot better 3840x2160 (4K) video quality. IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a much bigger memory capacity for apps and games than Huawei MediaPad X2, because although it has no external SD slot, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
The Huawei MediaPad X2 features a way better battery performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more money than Huawei MediaPad X2, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Huawei MediaPad X2. If you prefer to save some money, you can get the Huawei MediaPad X2, and give up a couple features and specs, but you will get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.