| Global Score | |
| 74.8 | 60.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.27 x 4.92 x 0.35 inches |
| -- | 11.64 ounces |
| Silver and Space Gray | Blue, Pink and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 259.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8732 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM, Dual SIM |
| 10 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a score of 74.8, which is a lot better than Lenovo TAB 2 A8's score of 60.1. IPad Pro 13-inch (7th Gen)'s body is way lighter and way thinner than the Lenovo TAB 2 A8. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, and Lenovo TAB 2 A8 has Android 5.0 operating system.
The Lenovo TAB 2 A8 counts with a way better processing power than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has 7 GB less RAM and 4 less processing cores , it also counts with a GPU and a 64-bit processing unit. The Lenovo TAB 2 A8 counts with a bit more vivid screen than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lot lower 1280 x 800 resolution, a really smaller screen and a lot lower pixels density.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) captures greater videos and photos than Lenovo TAB 2 A8, because it has a lot more mega pixels back camera. IPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with much more memory to install applications and games or saving photos and videos than Lenovo TAB 2 A8, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal storage.
Lenovo TAB 2 A8 has a superior battery lifetime than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it is a lot more expensive than the Lenovo TAB 2 A8, and it doesn't have such a good quality/price relation as Lenovo TAB 2 A8. So if you want that extra specs and features, you can buy Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), else you can save some money and buy the Lenovo TAB 2 A8, letting go some features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.