| Global Score | |
| 74.8 | 63.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2017-09-18 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.29 x 4.84 x 0.28 inches |
| -- | 10.58 ounces |
| Silver and Space Gray | Black |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Glass |
| $ 1299.00 | $ 230.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4850mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has an overall score of 74.8, which is better than Lenovo Tab 4 8 Plus's 63.1 general score. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, while Lenovo Tab 4 8 Plus has Android 7.1 Nougat operating system. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a somewhat thinner and much lighter tablet than Lenovo Tab 4 8 Plus.
The Lenovo Tab 4 8 Plus counts with a little more vivid display than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a lot smaller screen and a lot worse resolution of 1200 x 1920px, it also counts with a just a bit more pixels per inch of display. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with much more memory to install games and applications than Lenovo Tab 4 8 Plus, because although it has no SD memory slot, it also counts with 240 GB more internal storage capacity.
The Lenovo Tab 4 8 Plus features a much better performing processing unit than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have the same number of cores. IPad Pro 13-inch (7th Gen) shoots better photos and videos than Lenovo Tab 4 8 Plus, because it has a camera in the back with way more mega-pixels and a way better 3840x2160 video definition.
The Lenovo Tab 4 8 Plus counts with a much longer battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more money than Lenovo Tab 4 8 Plus, and it doesn't have such a good quality/price relation as Lenovo Tab 4 8 Plus. So if you need that extra features, you can buy Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), otherwise you can save a couple dollars and get the Lenovo Tab 4 8 Plus, letting go some features and specs.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.