| Global Score | |
| 74.8 | 61.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.04 x 7.20 x 0.28 inches |
| -- | 21.83 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 400.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | 64-bit Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD Graphics GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 2.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 10 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has an overall score of 74.8, which is way better than the Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android)'s 61.4 global score. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a thinner and noticeably lighter tablet than the Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android). IPad Pro 13-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) counts with Android 4.4 operating system.
The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) has a sharper display than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a bit worse display density, a much lower 1200 x 1920 resolution and a way smaller screen. The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) counts with a much better performing CPU than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has 6 GB lesser RAM and an inferior number of cores (although faster), it also counts with a 64 bits CPU.
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a much better camera than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), because it has a back facing camera with lot more mega-pixels. IPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a way bigger storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal storage capacity.
The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) features a superior battery life than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
IPad Pro 13-inch (7th Gen) costs a lot more money than the Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), but it's still a great deal, because you can get a better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.