| Global Score | |
| 74.8 | 58.6 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 5.0, 4.4.2 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.30 x 4.89 x 0.39 inches |
| -- | 12.06 ounces |
| Silver and Space Gray | Black, Blue, Orange and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 8926 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (7th Gen) is a lot better than the LG G Pad 8.0, getting a overall score of 74.8 against 58.6. IPad Pro 13-inch (7th Gen) is a extremely thinner and incredibly lighter tablet device than LG G Pad 8.0. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, while LG G Pad 8.0 works with Android 5.0 operating system.
LG G Pad 8.0 features a really superior hardware performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a lower number of cores and a lower amount of RAM memory, it also counts with an additional graphics processing unit. The LG G Pad 8.0 has a bit sharper display than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a much smaller display, a way worse 1280 x 800 resolution and a much worse pixel quantity per display inch.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) features much more memory to store more apps and games than LG G Pad 8.0, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 240 GB more internal memory capacity. IPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a greater camera than LG G Pad 8.0, because it has a back camera with a lot higher resolution and a way better 3840x2160 video definition.
LG G Pad 8.0 has a way better battery life than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more money than LG G Pad 8.0, and it doesn't have such a good quality/price relation as the LG G Pad 8.0. If you prefer to save some dollars, you can get LG G Pad 8.0, giving up a couple features and specs, but you will get the most with your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.