| Global Score | |
| 74.8 | 63.5 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-06-03 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.30 x 4.89 x 0.31 inches |
| -- | 10.90 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 617 8952 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4650mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is better than LG G Pad X 8.0, having a overall score of 74.8 against 63.5. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, and LG G Pad X 8.0 has Android 6.0 Marshmallow operating system. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a notably lighter and notably thinner device than LG G Pad X 8.0.
The LG G Pad X 8.0 features just a bit better looking screen than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a way smaller screen and a way worse resolution of 1200 x 1920 pixels, it also counts with a just a bit better pixel count per display inch. The LG G Pad X 8.0 features a much better performing processor than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM, they both have a Octa-Core processing unit.
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a much greater storage to install games and applications than LG G Pad X 8.0, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal storage. The LG G Pad X 8.0 features a much longer battery life than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) captures greater pictures and videos than LG G Pad X 8.0, because it has a way better 12 megapixels resolution back-facing camera and a lot better 3840x2160 video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.