| Global Score | |
| 74.8 | 63.8 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow, 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-05-28 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.53 x 4.98 x 0.34 inches |
| -- | 13.02 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8.3 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 265 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 615 8939 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has an overall score of 74.8, which is much better than LG G Pad X 8.3's 63.8 global score. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen)'s construction is noticeably thinner and notably lighter than LG G Pad X 8.3. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, and LG G Pad X 8.3 has Android 6.0 Marshmallow operating system.
The LG G Pad X 8.3 has a little sharper display than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a really smaller display and a lot lower resolution of 1080 x 1920 pixels, they both have the same quantity of pixels in each inch in the screen. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a much greater storage capacity to store more games and applications than LG G Pad X 8.3, because although it has no SD memory slot, it also counts with 256 GB internal storage.
LG G Pad X 8.3 has a much greater processing power than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has less RAM memory, they both have 8 processing cores. The LG G Pad X 8.3 counts with a superior battery life than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen). Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a much better camera than LG G Pad X 8.3, because it has a way higher video resolution and a back camera with much more mega pixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.