| Global Score | |
| 74.8 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.57 x 6.75 x 0.31 inches |
| -- | 19.29 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 610.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 265 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 43 hours talk time |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Note 10.1 (2014) has an overall score of 75.8, which is a little bit better than the iPad Pro 13-inch (7th Gen)'s 74.8 general score. The Galaxy Note 10.1 (2014) comes with Android 4.4.2 operating system, while iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system. The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) has a much more vibrant screen than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a lot smaller screen and a little worse resolution of 1600 x 2560px, it also counts with a quite better screen density.
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a way bigger storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Galaxy Note 10.1 (2014), because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal memory. Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) has a very superior processor than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has 4 lesser CPU cores and a lower amount of RAM, it also counts with a GPU.
Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) has a very superior battery duration than iPad Pro 13-inch (7th Gen). Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) shoots much better pictures and videos than Galaxy Note 10.1 (2014), because it has a much higher 3840x2160 (4K) video definition and a lot higher resolution back-facing camera.
Despite of being the best tablet of the ones we compare here, the Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) is also a bargain compared to the other ones, making it a no doubt choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.