| Global Score | |
| 74.8 | 69.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2, 4.2.2, 4.1.2 |
| -- | 2013-02-24 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.30 x 5.35 x 0.31 inches |
| -- | 11.92 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 285.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 4 Quad (Exynos 4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is slightly better than Samsung Galaxy Note 8.0, having a 74.8 score against 69.2. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and Samsung Galaxy Note 8.0 works with Android 4.4.2 operating system. IPad Pro 13-inch (7th Gen)'s design is extremely lighter and a lot thinner than the Samsung Galaxy Note 8.0.
Galaxy Note 8.0 counts with a really superior performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has 6 GB less RAM and an inferior number of cores , it also counts with an extra graphics co-processor. The Galaxy Note 8.0 features just a bit better screen than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lot lesser pixels per inch in the display, a much lower 800 x 1280 pixels resolution and a really smaller screen.
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a much bigger memory capacity for games and applications than Galaxy Note 8.0, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 240 GB more internal memory capacity. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a lot better camera than Samsung Galaxy Note 8.0, because it has a lot more mega-pixels back facing camera and a way better (4K) video resolution.
The Samsung Galaxy Note 8.0 has a superior battery performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more than the Galaxy Note 8.0, and it doesn't have such a good price and quality relation as the Galaxy Note 8.0. So if you need that extra features, you can buy the iPad Pro 13-inch (7th Gen), else you can save some dollars and get the Galaxy Note 8.0, giving up a couple features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.