| Global Score | |
| 74.8 | 61.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-02-26 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.10 x 6.90 x 0.38 inches |
| -- | 20.74 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 420.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.65 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS and CDMA |
| 10 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 624 hours standby time |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is way better than the Galaxy Tab 2 (10.1), with a overall score of 74.8 against 61.4. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab 2 (10.1) counts with Android 4.1 OS. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a incredibly lighter and incredibly thinner tablet than the Galaxy Tab 2 (10.1).
The Samsung Galaxy Tab 2 (10.1) features a way better processing power than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has an inferior number of cores (although they are faster) and a smaller amount of RAM. IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a little bit better looking display than Galaxy Tab 2 (10.1), because it has a bigger screen, much more pixels per inch of screen and a way higher resolution of 2064 x 2752px.
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a much greater storage for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy Tab 2 (10.1), because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal storage capacity. The Galaxy Tab 2 (10.1) features a much better battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
IPad Pro 13-inch (7th Gen) shoots way better videos and photos than Galaxy Tab 2 (10.1), because it has a way more mega pixels camera and a much better (4K) video resolution.
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a lot more expensive than Samsung Galaxy Tab 2 (10.1), but you can get a much better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.