| Global Score | |
| 74.8 | 57.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Verizon |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-11-10 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.26 x 5.04 x 0.31 inches |
| -- | 11.99 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 250.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 617 8952 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a score of 74.8, which is way better than the Verizon Ellipsis 8 HD's general score of 57.6. IPad Pro 13-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, and Verizon Ellipsis 8 HD has Android 6.0 Marshmallow operating system. IPad Pro 13-inch (7th Gen) is a thinner and extremely lighter tablet device than Verizon Ellipsis 8 HD.
The Verizon Ellipsis 8 HD has a little sharper screen than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a way smaller screen and a way worse resolution of 1200 x 1920px, it also counts with a little better number of pixels per inch of display. IPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a much better storage capacity for apps and games than Verizon Ellipsis 8 HD, because although it has no SD card slot, it also counts with 240 GB more internal memory.
Verizon Ellipsis 8 HD features a much powerful processor than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory, they both have the same number of cores. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a slightly better camera than Verizon Ellipsis 8 HD, because it has a lot more mega pixels camera in the back and a lot higher (4K) video definition.
The Verizon Ellipsis 8 HD has a way better battery duration than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it is way more expensive than Verizon Ellipsis 8 HD, and it doesn't have such a good price and quality relation as Verizon Ellipsis 8 HD. If you are trying to save some dollars, you can buy the Verizon Ellipsis 8 HD, giving up a few features and specifications, but you will get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.