| Global Score | |
| 74.8 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 16.x | Windows 8 |
| -- | 2012-06-04 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.18 x 6.60 x 0.35 inches |
| -- | 20.46 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1366 x 768 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Intel Atom Z2760 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX545 (533 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3540mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a lot better than Acer Iconia W510, having a 74.8 score against 57.5. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a way thinner and incredibly lighter device than Acer Iconia W510. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, while Acer Iconia W510 counts with Windows 8 operating system.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a bit sharper display than Acer Iconia W510, because it has a way greater pixels count per inch in the display, a lot higher resolution of 2064 x 2752px and a bigger display. The Acer Iconia W510 features a much greater hardware performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a lower amount of RAM memory and a lower number of cores , it also counts with an additional graphics co-processor.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a very superior memory to install games and applications than Acer Iconia W510, because although it has no external SD slot, it also counts with more internal storage. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots much better pictures and videos than Acer Iconia W510, because it has a much higher 3840x2160 video definition and a camera with lot more mega-pixels.
The Acer Iconia W510 features a much better battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than the Acer Iconia W510, and it doesn't have such a good price and quality relation as the Acer Iconia W510. So if you need that extra features, you can buy Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), else you can save some money and buy the Acer Iconia W510, letting go a couple features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.