| Global Score | |
| 74.8 | 59.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 16.x | Windows 8 Pro |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.18 x 6.59 x 0.35 inches |
| -- | 20.46 ounces |
| Silver and Space Gray | Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 125.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1366 x 768 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom Z2760 chipset |
| processor | Saltwell (Dual-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX 545 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 2.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 3540mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is way better than Acer Iconia W511, having a overall score of 74.8 against 59.5. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a way lighter and noticeably thinner tablet than the Acer Iconia W511. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, and Acer Iconia W511 counts with Windows 8 Pro operating system.
Acer Iconia W511 has a little more vivid display than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a way worse quantity of pixels per inch in the display, a much smaller display and a way worse resolution of 768 x 1366 pixels. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) features much more storage capacity to install games and applications than Acer Iconia W511, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
The Acer Iconia W511 features a much powerful processor than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM and an inferior number of cores (but faster). The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) takes a lot better photographs and videos than Acer Iconia W511, because it has a camera in the back with a much better resolution.
The Acer Iconia W511 features a much longer battery duration than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than the Acer Iconia W511, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Acer Iconia W511. If you are trying to save a few dollars, you can buy Acer Iconia W511, giving up a couple features and specs, but you'll get the most out of your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.