| Global Score | |
| 74.8 | 61.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2016-06-23 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.08 x 5.37 x 0.30 inches |
| -- | 10.93 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7.9 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 650 8956 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is much better than the Asus ZenPad Z8, with a general score of 74.8 against 61.9. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a thinner and way lighter tablet device than the Asus ZenPad Z8. Asus ZenPad Z8 features a better looking display than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a much smaller display and a much lower 1536 x 2048 pixels resolution, it also counts with a just a bit better screen density.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a much bigger memory for apps and games than Asus ZenPad Z8, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with more internal memory capacity. The Asus ZenPad Z8 features a very superior hardware performance than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM memory and an inferior number of cores.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots much better pictures and videos than Asus ZenPad Z8, because it has a back camera with lot more mega-pixels and a way better 3840x2160 (4K) video definition. The Asus ZenPad Z8 has a much better battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.