| Global Score | |
| 74.8 | 59.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Dell |
| iPadOS 16.x | Windows 8.1 Pro |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.50 x 5.10 x 0.35 inches |
| -- | 13.90 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and Red |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 1195.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | -- |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom Bay Trail-T chipset |
| processor | Atom Z3740D (Quad-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.20 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4830mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is much better than the Dell Venue 8 Pro, having a 74.8 score against 59.6. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) body is noticeably lighter and a lot thinner than Dell Venue 8 Pro. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, while Dell Venue 8 Pro has Windows 8.1 Pro operating system.
Dell Venue 8 Pro counts with a much better performing processing unit than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM and a lower number of cores. Dell Venue 8 Pro counts with a much better screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has much lesser pixels per inch of display, a much smaller screen and a way worse resolution of 800 x 1280px.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots much better videos and photos than Dell Venue 8 Pro, because it has a lot more MP back facing camera. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much bigger storage to install games and applications than Dell Venue 8 Pro, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal storage.
The Dell Venue 8 Pro features a way better battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a little more expensive than Dell Venue 8 Pro, but you can get a much better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.