| Global Score | |
| 74.8 | 58.7 |
| Basic Information | |
| Apple | HTC |
| iPadOS 16.x | Android 3.2, 2.3.3 |
| -- | 2011-02-15 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 7.69 x 4.80 x 0.52 inches |
| -- | 14.82 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (333 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.01 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 1470 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a general score of 74.8, which is a lot better than HTC Flyer's 58.7 overall score. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, and HTC Flyer comes with Android 3.2 operating system. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) design is lighter and noticeably thinner than HTC Flyer.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a bit more vivid screen than HTC Flyer, because it has a lot higher amount of pixels per display inch, a lot larger screen and a lot higher 2064 x 2752 pixels resolution. The HTC Flyer counts with a much greater hardware performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a lower amount of RAM memory and lesser cpu cores , it also counts with an additional graphics processing unit.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much better storage for games and applications than HTC Flyer, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal storage. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a very superior camera than HTC Flyer, because it has a lot higher 3840x2160 (4K) video quality and a much higher resolution back-facing camera.
HTC Flyer counts with a way better battery lifetime than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than HTC Flyer, and it doesn't have such a good quality/price relation as the HTC Flyer. If you prefer to save a few dollars, you can get the HTC Flyer, letting go a few features and specs, but you'll get the most with your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.