| Global Score | |
| 74.8 | 63.6 |
| Basic Information | |
| Apple | HTC |
| iPadOS 16.x | Android 3.1 |
| -- | 2011-08-31 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.87 x 7.00 x 0.51 inches |
| -- | 25.00 ounces |
| Silver and Space Gray | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 239.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 768 pixels |
| OLED | LCD |
| 265 pixels per inch | 148 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 chipset |
| processor | Scorpion (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 220 (266 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 900 hours standby time |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is better than HTC Jetstream, having a score of 74.8 against 63.6. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a much lighter and way thinner portable tablet than HTC Jetstream. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, and HTC Jetstream counts with Android 3.1 operating system.
The HTC Jetstream has a much faster processing unit than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a lower amount of RAM and an inferior number of cores (although they are faster), it also counts with an additional graphics processing unit. The HTC Jetstream counts with a bit more vivid screen than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a way worse resolution of 768 x 1280 pixels, a really smaller screen and a way worse display pixel density.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with much more memory capacity for applications and games than HTC Jetstream, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory. HTC Jetstream has a way better battery performance than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024). The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a very superior camera than HTC Jetstream, because it has a lot better 12 mega pixels resolution back camera and a much better 3840x2160 (4K) video definition.
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than the HTC Jetstream, and it doesn't have such a good quality/price relation as HTC Jetstream. So if you need that extra specs, you can buy the iPad Pro 13-inch (M4, 2024), otherwise you can save some dollars and buy the HTC Jetstream, letting go a couple features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.