| Global Score | |
| 74.8 | 73.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-09-28 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.58 x 6.39 x 0.30 inches |
| -- | 16.76 ounces |
| Silver and Space Gray | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 1299.00 | $ 310.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 659 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali T830 MP2 GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a little bit better than the Huawei MediaPad M5 lite, having a overall score of 74.8 against 73.3. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, while Huawei MediaPad M5 lite counts with Android 8.0 Oreo OS. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s body is extremely thinner and extremely lighter than the Huawei MediaPad M5 lite.
The Huawei MediaPad M5 lite features a much more powerful CPU than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has lesser RAM memory, they both have a Octa-Core CPU. The Huawei MediaPad M5 lite has a little bit better screen than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a quite inferior pixels quantity in each screen inch, a way worse 1920 x 1200px resolution and a way smaller screen.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots much better pictures and videos than Huawei MediaPad M5 lite, because it has a back facing camera with way more mega pixels and a much higher 3840x2160 video resolution. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a much greater memory to install applications and games than Huawei MediaPad M5 lite, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB internal memory.
Huawei MediaPad M5 lite features a much longer battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than the Huawei MediaPad M5 lite, and it doesn't have such a good price and quality relation as the Huawei MediaPad M5 lite. So if you need that extra features and specs, you can buy iPad Pro 13-inch (M4, 2024), but if you don't you can save some money and buy the Huawei MediaPad M5 lite, giving up a couple features and specs.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.