| Global Score | |
| 74.8 | 72.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 |
| -- | 2015-04-07 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 7.22 x 4.09 x 0.28 inches |
| -- | 8.78 ounces |
| Silver and Space Gray | Gold |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 323 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T628 GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM, Dual SIM |
| 10 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0, EDR |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has an overall score of 74.8, which is slightly better than Huawei MediaPad X2's overall score of 72.7. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, and Huawei MediaPad X2 works with Android 5.0 operating system. IPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s design is thinner and noticeably lighter than Huawei MediaPad X2.
Huawei MediaPad X2 has a much better performing processing unit than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has lesser RAM, and they both have a Octa-Core CPU, the Huawei MediaPad X2 also counts with a 64-bits CPU. The Huawei MediaPad X2 has a way better screen than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a lot smaller screen and a way worse 1920 x 1200 pixels resolution, it also counts with a just a bit more pixels per inch in the display.
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots much better photos and videos than Huawei MediaPad X2, because although it has a lower resolution camera in the back, it also counts with a way higher (4K) video quality. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much bigger memory capacity for games and applications than Huawei MediaPad X2, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal memory.
Huawei MediaPad X2 counts with a superior battery life than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than the Huawei MediaPad X2, and it doesn't have such a good price and quality relation as the Huawei MediaPad X2. If you want to save some money, you can buy the Huawei MediaPad X2, letting go a few specs and features, but you will get the most out of your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.