| Global Score | |
| 74.8 | 60.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.27 x 4.92 x 0.35 inches |
| -- | 11.64 ounces |
| Silver and Space Gray | Blue, Pink and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 259.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8732 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM, Dual SIM |
| 10 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a general score of 74.8, which is way better than the Lenovo TAB 2 A8's 60.1 score. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) design is notably thinner and notably lighter than Lenovo TAB 2 A8. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, while Lenovo TAB 2 A8 works with Android 5.0 OS.
Lenovo TAB 2 A8 counts with a very superior processing power than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has an inferior number of cores and 7 GB lesser RAM memory, it also counts with a 64-bit processor and a graphics processor. Lenovo TAB 2 A8 features a bit better screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a way lower resolution of 1280 x 800px, a much worse pixels density and a much smaller display.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a much better camera than Lenovo TAB 2 A8, because it has a much more megapixels camera. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much greater memory to store more games and applications than Lenovo TAB 2 A8, because although it has no SD memory slot, it also counts with 240 GB more internal storage.
Lenovo TAB 2 A8 features a superior battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than Lenovo TAB 2 A8, and it doesn't have such a good price and quality relation as Lenovo TAB 2 A8. If you prefer to save a few dollars, you can get Lenovo TAB 2 A8, and give up a couple features and specs, but you will get the most with your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.