| Global Score | |
| 74.8 | 63.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2017-09-18 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.29 x 4.84 x 0.28 inches |
| -- | 10.58 ounces |
| Silver and Space Gray | Black |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Glass |
| $ 1299.00 | $ 230.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4850mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is better than the Lenovo Tab 4 8 Plus, with a score of 74.8 against 63.1. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, and Lenovo Tab 4 8 Plus has Android 7.1 Nougat OS. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a thinner and noticeably lighter tablet than the Lenovo Tab 4 8 Plus.
Lenovo Tab 4 8 Plus counts with a much powerful processing unit than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processor. The Lenovo Tab 4 8 Plus has a little bit better looking display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a really smaller display and a lot lower resolution of 1200 x 1920 pixels, it also counts with a just a little greater pixels quantity in each screen inch.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has much more memory for applications and games than Lenovo Tab 4 8 Plus, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 256 GB internal storage. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) captures better videos and photos than Lenovo Tab 4 8 Plus, because it has a lot higher 3840x2160 video resolution and a much more mega pixels back-facing camera.
The Lenovo Tab 4 8 Plus features a very superior battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than Lenovo Tab 4 8 Plus, and it doesn't have such a good price and quality relation as the Lenovo Tab 4 8 Plus. So if you need that extra specs and features, you can buy iPad Pro 13-inch (M4, 2024), else you can save a couple dollars and buy the Lenovo Tab 4 8 Plus, giving up a couple features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.