| Global Score | |
| 74.8 | 61.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.04 x 7.20 x 0.28 inches |
| -- | 21.83 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 400.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | 64-bit Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD Graphics GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 2.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 10 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a lot better than the Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), with a overall score of 74.8 against 61.4. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, while Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) has Android 4.4 operating system. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a incredibly lighter and thinner tablet than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android).
Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) counts with a way better performance than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has an inferior number of cores (although faster) and lesser RAM, it also counts with a 64-bit processing unit. Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) has a better display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a really smaller screen, a just a bit inferior pixels quantity in each inch in the display and a lot worse 1200 x 1920 resolution.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots a lot better photographs and videos than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), because it has a camera in the back with way more megapixels. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a very superior storage to install games and applications than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
The Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android) counts with a very superior battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) costs a lot more money than Lenovo YOGA Tablet 2 10-inch (Android), but you can get a much better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.