| Global Score | |
| 74.8 | 58.6 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 5.0, 4.4.2 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.30 x 4.89 x 0.39 inches |
| -- | 12.06 ounces |
| Silver and Space Gray | Black, Blue, Orange and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 8926 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is much better than LG G Pad 8.0, with a global score of 74.8 against 58.6. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, and LG G Pad 8.0 comes with Android 5.0 operating system. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a way lighter and much thinner portable tablet than the LG G Pad 8.0.
The LG G Pad 8.0 has a much better processing power than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a lower amount of RAM and 4 less CPU cores , it also counts with a graphics processing unit. The LG G Pad 8.0 counts with a bit more vivid display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lot lower 1280 x 800 resolution, a way smaller screen and a much lower pixels number per screen inch.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a lot better camera than LG G Pad 8.0, because it has a lot more mega-pixels camera in the back and a lot better video resolution. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with much more memory capacity for apps and games than LG G Pad 8.0, because although it has no external SD slot, it also counts with more internal memory capacity.
LG G Pad 8.0 counts with a way better battery duration than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than the LG G Pad 8.0, and it doesn't have such a good quality/price relation as LG G Pad 8.0. So if you want that extra features and specs, you can buy the iPad Pro 13-inch (M4, 2024), else you can save some money and get the LG G Pad 8.0, letting go a couple features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.