| Global Score | |
| 74.8 | 63.5 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-06-03 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.30 x 4.89 x 0.31 inches |
| -- | 10.90 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 617 8952 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4650mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is better than the LG G Pad X 8.0, with a 74.8 score against 63.5. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a way lighter and incredibly thinner tablet than the LG G Pad X 8.0. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, while LG G Pad X 8.0 works with Android 6.0 Marshmallow operating system.
The LG G Pad X 8.0 counts with a much more powerful processing unit than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has less RAM, they both have the same number of cores. LG G Pad X 8.0 features just a bit better display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a way lower 1200 x 1920px resolution and a much smaller screen, it also counts with a little higher screen density.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a very superior memory to store more games and applications than LG G Pad X 8.0, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 240 GB more internal memory capacity. The LG G Pad X 8.0 has a really longer battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a way better camera than LG G Pad X 8.0, because it has a back-facing camera with a lot better 12 mega pixels resolution and a way higher 3840x2160 video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.