| Global Score | |
| 74.8 | 63.8 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow, 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-05-28 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.53 x 4.98 x 0.34 inches |
| -- | 13.02 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8.3 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 265 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 615 8939 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a score of 74.8, which is better than LG G Pad X 8.3's 63.8 global score. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, and LG G Pad X 8.3 counts with Android 6.0 Marshmallow operating system. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a extremely lighter and noticeably thinner tablet than LG G Pad X 8.3.
The LG G Pad X 8.3 features a way better hardware performance than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have a Octa-Core CPU. LG G Pad X 8.3 has a little sharper screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a way worse resolution of 1080 x 1920 pixels and a really smaller display, they both have a greater number of pixels per inch of display.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a greater camera than LG G Pad X 8.3, because it has a lot more mega pixels back facing camera and a much higher (4K) video quality. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a superior storage to install games and applications than LG G Pad X 8.3, because although it has no SD memory slot, it also counts with 240 GB more internal memory capacity.
The LG G Pad X 8.3 counts with a much better battery duration than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.