| Global Score | |
| 74.8 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.57 x 6.75 x 0.31 inches |
| -- | 19.29 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 610.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 265 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 43 hours talk time |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Note 10.1 (2014) has a global score of 75.8, which is just a bit better than the iPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s global score of 74.8. The Galaxy Note 10.1 (2014) comes with Android 4.4.2 OS, and iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS. The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) features an incredibly better display than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a much smaller screen and a quite lower resolution of 1600 x 2560px, it also counts with a quite higher pixels quantity in each inch in the display.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has much more memory capacity for games and applications than Galaxy Note 10.1 (2014), because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 256 GB internal storage capacity. Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) features a much faster processing unit than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has less cores (although they are faster) and lesser RAM memory, it also counts with an extra graphics processing unit.
The Galaxy Note 10.1 (2014) has a very superior battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024). The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) captures much clearer photographs and videos than Galaxy Note 10.1 (2014), because it has a way higher video quality and a way more MP back-facing camera.
The Galaxy Note 10.1 (2014) not only is the best tablets in our current comparison, but it's also very cheap compared to the other ones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.