| Global Score | |
| 74.8 | 69.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2, 4.2.2, 4.1.2 |
| -- | 2013-02-24 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.30 x 5.35 x 0.31 inches |
| -- | 11.92 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 285.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 4 Quad (Exynos 4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is slightly better than the Galaxy Note 8.0, getting a score of 74.8 against 69.2. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a noticeably lighter and noticeably thinner portable tablet than the Galaxy Note 8.0. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, and Galaxy Note 8.0 counts with Android 4.4.2 OS.
The Samsung Galaxy Note 8.0 has just a bit better looking display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a way smaller screen, much less pixels per screen inch and a way lower 800 x 1280 resolution. The Galaxy Note 8.0 counts with a much greater processing power than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a lower amount of RAM memory and a lower number of cores (but faster), it also counts with an extra graphics co-processor.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a much better camera than Samsung Galaxy Note 8.0, because it has a way higher 3840x2160 (4K) video quality and a way higher 12 mega-pixels resolution back facing camera. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a very superior storage capacity for games and applications than Galaxy Note 8.0, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 240 GB more internal storage.
The Galaxy Note 8.0 counts with a very superior battery lifetime than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than the Galaxy Note 8.0, and it doesn't have such a good price and quality relation as Galaxy Note 8.0. So if you want that extra features and specs, you can buy the iPad Pro 13-inch (M4, 2024), else you can save a couple dollars and buy the Galaxy Note 8.0, letting go a couple features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.