| Global Score | |
| 74.8 | 62.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.0 |
| -- | 2012-10-09 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.10 x 6.90 x 0.38 inches |
| -- | 20.64 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 420.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.5 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and EV-DO A |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is better than Galaxy Tab 2 10.1, getting a score of 74.8 against 62.7. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, while Galaxy Tab 2 10.1 counts with Android 4.0 operating system. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a noticeably thinner and way lighter tablet than the Galaxy Tab 2 10.1.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a little more vivid screen than Samsung Galaxy Tab 2 10.1, because it has a larger display, a much greater pixels density and a way higher resolution of 2064 x 2752. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a way bigger storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Galaxy Tab 2 10.1, because although it has no SD memory slot, it also counts with 248 GB more internal storage.
The Galaxy Tab 2 10.1 features a very superior processor than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has an inferior number of cores and a lower amount of RAM memory, it also counts with an additional graphics processing unit. Samsung Galaxy Tab 2 10.1 has a much longer battery lifetime than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a much better camera than Samsung Galaxy Tab 2 10.1, because it has a way better 12 mega pixels resolution camera.
Although Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than Galaxy Tab 2 10.1, and it doesn't have such a good price and quality relation as the Galaxy Tab 2 10.1. If you want to save some money, you can get Galaxy Tab 2 10.1, and give up a few features and specs, but you will get the most out of your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.