| Global Score | |
| 74.8 | 61.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-02-26 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.10 x 6.90 x 0.38 inches |
| -- | 20.74 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 420.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.65 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS and CDMA |
| 10 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 624 hours standby time |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a score of 74.8, which is much better than Samsung Galaxy Tab 2 (10.1)'s 61.4 global score. IPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s design is a lot thinner and notably lighter than the Samsung Galaxy Tab 2 (10.1). The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, and Samsung Galaxy Tab 2 (10.1) comes with Android 4.1 OS.
Galaxy Tab 2 (10.1) counts with a lot better processing power than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM and 6 lesser processing cores. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a bit better display than Samsung Galaxy Tab 2 (10.1), because it has a way better 2064 x 2752 resolution, much more pixels per display inch and a bigger screen.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a greater camera than Samsung Galaxy Tab 2 (10.1), because it has a back camera with a lot higher 12 MP resolution and a way better video resolution. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a much greater memory capacity to store more games and applications than Galaxy Tab 2 (10.1), because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal memory.
Galaxy Tab 2 (10.1) counts with a much better battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) costs a lot more than Samsung Galaxy Tab 2 (10.1), but it's still a good choice, because you can get a much better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.