| Global Score | |
| 74.8 | 61.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-08-15 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 7.63 x 4.82 x 0.41 inches |
| -- | 12.20 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1024 x 600 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 265 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.06 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.20 MP + 0.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| 10 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 192 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a general score of 74.8, which is a lot better than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE's score of 61.7. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a incredibly thinner and a lot lighter tablet device than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, while Galaxy Tab 2 (7.0) LTE has Android 4.1 operating system.
The Galaxy Tab 2 (7.0) LTE has a lot better processing power than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has lesser cpu cores and less RAM memory, it also counts with an extra graphics processing unit. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a little more vivid display than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because it has a lot better 2064 x 2752 resolution, way more pixels per display inch and a really larger display.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much bigger memory capacity for games and applications than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because although it has no external SD slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity. The Galaxy Tab 2 (7.0) LTE has a much better battery performance than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a lot better camera than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because it has a much higher 12 megapixels resolution back camera and a lot better video resolution.
Although Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Galaxy Tab 2 (7.0) LTE. If you prefer to save some dollars, you can get Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, giving up a couple features, but you will get the most with your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.