| Global Score | |
| 74.8 | 66.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-04-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.27 x 4.88 x 0.31 inches |
| -- | 11.11 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 122.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4450mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is better than Galaxy Tab 4 8.0, with a 74.8 score against 66.2. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a a lot lighter and noticeably thinner portable tablet than the Galaxy Tab 4 8.0. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, and Galaxy Tab 4 8.0 works with Android 4.4.2 OS.
The Galaxy Tab 4 8.0 counts with a very superior CPU than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a lower amount of RAM memory and a lower number of cores , it also counts with an additional graphics co-processor. The Galaxy Tab 4 8.0 counts with a little sharper screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lot lower resolution of 1280 x 800 pixels, a way lower pixel number per display inch and a way smaller display.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a much greater memory capacity to install games and applications than Samsung Galaxy Tab 4 8.0, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal memory. Samsung Galaxy Tab 4 8.0 has a much better battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a lot better camera than Galaxy Tab 4 8.0, because it has a way more megapixels back camera and a way higher 3840x2160 (4K) video resolution.
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than the Galaxy Tab 4 8.0, and it doesn't have such a good price and quality relation as the Galaxy Tab 4 8.0. If you want to save a few dollars, you can buy the Galaxy Tab 4 8.0, letting go a couple features, but you'll get the most with your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.