| Global Score | |
| 74.8 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.0.4, 3.2 |
| -- | 2011-09-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 7.74 x 5.24 x 0.31 inches |
| -- | 11.82 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 675.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7.7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super AMOLED Plus |
| 265 pixels per inch | 196 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Dual-Core 1400 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 3.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is better than Samsung Galaxy Tab 7.7, getting a 74.8 score against 64.8. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, and Samsung Galaxy Tab 7.7 counts with Android 4.0.4 OS. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a way thinner and lighter tablet than the Samsung Galaxy Tab 7.7.
The Galaxy Tab 7.7 counts with a very superior processing power than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a lower number of cores and lesser RAM, it also counts with a GPU. Galaxy Tab 7.7 has a little sharper screen than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a way worse pixels quantity per inch in the screen, a much smaller display and a way worse resolution of 800 x 1280 pixels.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with much more storage capacity for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy Tab 7.7, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal storage. Samsung Galaxy Tab 7.7 counts with a really longer battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) captures a lot better photographs and videos than Galaxy Tab 7.7, because it has a back-facing camera with a lot higher 12 MP resolution and a much better video quality.
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is way more expensive than Samsung Galaxy Tab 7.7, but it's still a good choice, because you can get a better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.