| Global Score | |
| 74.8 | 68.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| -- | 2018-09-20 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.13 x 4.99 x 0.35 inches |
| -- | 12.64 ounces |
| Silver and Space Gray | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 250.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 308 GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.44 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 8.03 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is slightly better than Galaxy Tab A 8.0 (2018), having a score of 74.8 against 68.3. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS, and Galaxy Tab A 8.0 (2018) has Android 8.1 Oreo OS. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a thinner and incredibly lighter device than the Galaxy Tab A 8.0 (2018).
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a slightly better display than Galaxy Tab A 8.0 (2018), because it has a much better resolution of 2064 x 2752 pixels, a better pixel number in each inch of screen and a way bigger screen. Galaxy Tab A 8.0 (2018) has a much more powerful CPU than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has less processing cores and 6 GB lesser RAM memory.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a better camera than Galaxy Tab A 8.0 (2018), because it has a way higher 3840x2160 video definition and a lot better resolution camera in the back. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a way bigger storage capacity to install games and applications than Galaxy Tab A 8.0 (2018), because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
Galaxy Tab A 8.0 (2018) has a way better battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than Galaxy Tab A 8.0 (2018), and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Galaxy Tab A 8.0 (2018). If you prefer to save a few dollars, you can get the Galaxy Tab A 8.0 (2018), giving up a few features and specs, but you'll get the most out of your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.