| Global Score | |
| 74.8 | 75.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-01-06 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.62 x 5.06 x 0.28 inches |
| -- | 11.82 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 289.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8.4 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 265 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.8 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 25 hours talk time |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Tab Pro 8.4 is a little bit better than the Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), having a 75.2 score against 74.8. Galaxy Tab Pro 8.4 has Android 4.4.2 operating system, while Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system. Galaxy Tab Pro 8.4 has a much more vibrant screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a quite lower 2560 x 1600px resolution and a way smaller screen, it also counts with a greater pixels density.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a lot bigger memory for applications and games than Samsung Galaxy Tab Pro 8.4, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal storage. The Galaxy Tab Pro 8.4 features a much better processing power than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has 6 GB less RAM memory and 4 lesser cpu cores , it also counts with an extra GPU.
The Galaxy Tab Pro 8.4 has a much longer battery duration than iPad Pro 13-inch (M4, 2024). Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots much better photographs and videos than Samsung Galaxy Tab Pro 8.4, because it has a lot better 3840x2160 video resolution and a lot more MP back facing camera.
Despite of being the best tablet in our comparison, the Galaxy Tab Pro 8.4 is also a bargain compared to the other tablets, which makes this tablet a no doubt choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.