| Global Score | |
| 57.4 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Asus | Samsung |
| Windows 8.1 | Android 4.4 |
| 0000-00-00 | 2014-01-06 |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| 25.40 ounces | 26.56 ounces |
| $ 439.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 12.2 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 2560 x 1600 pixels |
| IPS LCD | Super Clear LCD |
| 235 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 8.1 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 8.73 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0.55 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 9500mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy NotePRO 12.2 has a general score of 78.2, which is way better than the Asus Transformer Book T300 Chi's global score of 57.4. Galaxy NotePRO 12.2 works with Android 4.4 operating system, and Asus Transformer Book T300 Chi works with Windows 8.1 operating system. Galaxy NotePRO 12.2 is a just a little bit thicker and just a little heavier device than Asus Transformer Book T300 Chi.
Samsung Galaxy NotePRO 12.2 features a little bit better performance than Asus Transformer Book T300 Chi, because although it has a 32-bit processing unit instead of 64-bits and a smaller amount of RAM memory, it also counts with an extra GPU and more cpu cores. Samsung Galaxy NotePRO 12.2 counts with a bit sharper display than Asus Transformer Book T300 Chi, because although it has a little smaller display, it also counts with a bit greater amount of pixels in each display inch and a quite better 1600 x 2560 resolution.
The Galaxy NotePRO 12.2 features a greater camera than Asus Transformer Book T300 Chi. The Asus Transformer Book T300 Chi features a little bit better memory capacity to store more apps and games than Samsung Galaxy NotePRO 12.2, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 64 GB more internal storage.
The Galaxy NotePRO 12.2 features a much better battery life than Asus Transformer Book T300 Chi.
Samsung Galaxy NotePRO 12.2 not only is the best devices in our comparison, but it's also a bargain compared to the other devices, making it very easy to pick between these devices.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.