Asus Transformer Book T300 Chi is an interesting Windows device, featuring a big size 12.5-inches multi-touch screen, a 64-bits Dual-Core processor running at 1200 MHz and a 2 megapixels front camera.
This device is just 12.51" long, but it still manages to hold a 12.5" display. The Asus Transformer Book T300 Chi has a gorgeous design, with a thickness of just 0.3 inches. This tablet is much lighter than what one would expect from a tablet this size.
Asus designed this tablet with a very good 12.5" display, and a 1440 x 2560 (Quad HD / 2K) resolution, making everything look colorful and brightful. This display uses IPS LCD capacitive technology, with a brightness of 400 candela/m2 and allows multi-touch gestures.
This tablet is equipped with a great 1200 MHz Dual-Core CPU, included in a Intel Core M-5Y71 chip with a huge 8 GB RAM memory. A good point of this tablet is its big 128 GB internal storage and an external memory slot, allowing the user to install hundreds of apps and even the heaviest games currently available without thinking about filling it.
The Asus Transformer Book T300 Chi has only a 2 megapixels front camera.
This tablet provides Wi-Fi connection (although it can't share it with other devices around, as a mobile mobile hotspot). This tablet doesn't have a sim card, because it is not a GSM tablet.
The Asus Transformer Book T300 Chi also includes Bluetooth (enables communication with other tablets and accessories), and Light Sensor.
This tablet is priced 439 dollars, not a really offer for this kind of portable tablet. No matter if you are looking for a gamer tablet or are looking for a device for work, this device is probably a very good choice for you.
Flagship 2021 Asus Vivobook 17 Laptop Computer 17.3" HD+ Display 10th Gen Intel Quad-Core i7-1065G7 16GB RAM 1TB SSD Intel Iris Plus Graphics USB-C WiFi Bluetooth Win10 Silver + HDMI Cable
Shop now
ASUS ExpertBook B9 Thin & Light Business Laptop, 14†FHD Display, Intel Core i7-1165G7 CPU, 2TB SSD, 32GB LPDDRX RAM, Windows 10 Pro, Up to 17 Hrs Battery Life, Sleeve, B9450CEA-XH77
Shop now
ASUS Vivobook 17 17.3" HD+ Laptop Computer, Intel Quard-Core i7 1065G7 up to 3.9GHz, 16GB DDR4 RAM, 1TB PCIe SSD, AC WiFi, Bluetooth, Webcam, Silver, Windows 10 S, BROAGE 320GB External Hard Drive
Shop now
ASUS VivoBook 15.6'' Touchscreen Thin and Light Laptop | Full HD | Fingerprint, Windows 10, Gray… (12GB|512GB SSD, i3-1005G1)
Shop now
ASUS Chromebook Flip C434 2-In-1 Laptop, 14" Full HD Touchscreen 4-Way NanoEdge, Intel Core M3-8100Y Processor, 4GB RAM, 64GB eMMC Storage, All-Metal Body, Backlit KB, Chrome OS- C434TA-DSM4T, Silver
Shop now
ASUS VivoBook L203MA Ultra-Thin Laptop, Intel Celeron N4000 Processor, 4GB LPDDR4, 64GB eMMC, 11.6†HD, USB-C, Windows 10 in S Mode (Switchable to Pro), L203MA-DS04, One Year of Microsoft Office 365
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Windows 8.1 |
| Dimensions: | 12.51 x 7.54 x 0.30 inchesMetric31.78 x 19.15 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 25.40 ouncesMetric720.08 gImperial |
| Price: | $ 439.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 12.5 inchesMetric31.8 cmImperial |
| Resolution: | 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) |
| Pixel density: | 235 pixels per inchMetric92.52 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 400 cd/m2 |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Intel Core M-5Y71 |
| Processor: | 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Intel HD Graphisc |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| Sensors: | Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.