| Global Score | |
| 57.4 | 65 |
| Basic Information | |
| Asus | Samsung |
| Windows 8.1 | Android 4.1, 4.0 |
| 0000-00-00 | 2012-09-28 |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 10.10 x 6.90 x 0.38 inches |
| 25.40 ounces | 20.70 ounces |
| $ 439.00 | $ 250.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 10.1 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | Super PLS LCD |
| 235 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 7 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 8.73 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.72 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 0.55 | 5.5 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 624 hours standby time |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T) is much better than the Asus Transformer Book T300 Chi, with a 65 score against 57.4. Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T) works with Android 4.1 OS, while Asus Transformer Book T300 Chi works with Windows 8.1 OS. The Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T) is a much thicker but lighter tablet than the Asus Transformer Book T300 Chi.
The Asus Transformer Book T300 Chi counts with a brighter display than Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T), because it has a larger screen, a much higher resolution of 1440 x 2560px and a lot greater pixel number per inch of screen. The Asus Transformer Book T300 Chi has a bit better hardware performance than Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T), because although it has doesn't have an extra graphics processor, and they both have a Dual-Core processing unit, the Asus Transformer Book T300 Chi also counts with a 64 bits processing unit and a higher amount of RAM.
Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T) counts with a much better camera than Asus Transformer Book T300 Chi. The Asus Transformer Book T300 Chi has a lot bigger memory for games and applications than Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T), because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal storage capacity.
The Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T) counts with a very superior battery duration than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Galaxy Tab 2 10.1 (AT&T) not only is the best tablets in our comparison, but it's also by far the cheapest, which makes it an obvious call.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.