| Global Score | |
| 57.4 | 68.7 |
| Basic Information | |
| Asus | Samsung |
| Windows 8.1 | Android 4.2.2 |
| 0000-00-00 | 2013-06-03 |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 8.26 x 4.87 x 0.29 inches |
| 25.40 ounces | 11.25 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 439.00 | $ 229.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 8 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | Super Clear LCD |
| 235 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 6.9 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | Samsung Exynos 4 Dual chipset |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 8.73 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 0.55 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 4450mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 42 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Tab 3 8-inch has an overall score of 68.7, which is better than Asus Transformer Book T300 Chi's global score of 57.4. Samsung Galaxy Tab 3 8-inch's body is much lighter and a bit thinner than Asus Transformer Book T300 Chi. Samsung Galaxy Tab 3 8-inch comes with Android 4.2.2 OS, while Asus Transformer Book T300 Chi counts with Windows 8.1 OS.
Asus Transformer Book T300 Chi counts with a much better looking screen than Samsung Galaxy Tab 3 8-inch, because it has a really bigger screen, a little bit better count of pixels in each inch in the screen and a lot higher resolution of 1440 x 2560px. Samsung Galaxy Tab 3 8-inch counts with a little bit better performance than Asus Transformer Book T300 Chi, because although it has a 32-bits processor instead of 64-bits and less RAM memory, and they both have 2 cpu cores, the Samsung Galaxy Tab 3 8-inch also counts with an additional graphics processor.
The Samsung Galaxy Tab 3 8-inch has a greater camera than Asus Transformer Book T300 Chi. The Asus Transformer Book T300 Chi features a very superior storage capacity for games and applications than Galaxy Tab 3 8-inch, because although it has no external memory slot, it also counts with 96 GB more internal storage.
The Samsung Galaxy Tab 3 8-inch has a superior battery performance than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Samsung Galaxy Tab 3 8-inch is not only the best tablets of the ones we compare here, but it's also a bargain compared to the other tablets.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.