| Global Score | |
| 57.4 | 67.8 |
| Basic Information | |
| Asus | Samsung |
| Windows 8.1 | Android 4.4.2 |
| 0000-00-00 | 2014-04-01 |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 9.58 x 6.94 x 0.31 inches |
| 25.40 ounces | 17.18 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 439.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 10.1 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | TFT |
| 235 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 7 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | Qualcomm Snapdragon chipset |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 8.73 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 0.55 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 6800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.16 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Galaxy Tab 4 10.1 is much better than the Asus Transformer Book T300 Chi, getting a general score of 67.8 against 57.4. The Galaxy Tab 4 10.1 works with Android 4.4.2 OS, and Asus Transformer Book T300 Chi has Windows 8.1 OS. Galaxy Tab 4 10.1's body is noticeably lighter but just a little bit thicker than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Asus Transformer Book T300 Chi counts with a better looking display than Samsung Galaxy Tab 4 10.1, because it has a much better pixel number per display inch, a bigger display and a lot higher resolution of 1440 x 2560. The Asus Transformer Book T300 Chi has a much better memory capacity to install applications and games than Samsung Galaxy Tab 4 10.1, because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
Asus Transformer Book T300 Chi has a bit superior CPU than Galaxy Tab 4 10.1, because although it has doesn't have a graphics processing unit and an inferior number of 1200 megahertz cores, it also counts with a 64 bits processing unit and a higher amount of RAM memory. The Galaxy Tab 4 10.1 counts with a really longer battery performance than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 features a greater camera than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Samsung Galaxy Tab 4 10.1 not only is the best devices between the ones we are comparing, but it's also very cheap compared to the other devices.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.