| Global Score | |
| 57.4 | 67 |
| Basic Information | |
| Asus | Samsung |
| Windows 8.1 | Android 4.4 |
| 0000-00-00 | 2014-09-04 |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 8.39 x 4.97 x 0.38 inches |
| 25.40 ounces | 13.86 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 439.00 | $ 515.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 8 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 800 x 1280 pixels |
| IPS LCD | TFT |
| 235 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 7.4 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 8026 chipset |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 8.73 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 3.10 MP + 1.20 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 0.55 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 4450mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 31 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Galaxy Tab Active is better than the Asus Transformer Book T300 Chi, getting a overall score of 67 against 57.4. The Samsung Galaxy Tab Active counts with Android 4.4 OS, and Asus Transformer Book T300 Chi has Windows 8.1 OS. Samsung Galaxy Tab Active's design is noticeably thicker but noticeably lighter than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Asus Transformer Book T300 Chi counts with just a bit better hardware performance than Samsung Galaxy Tab Active, because although it has doesn't have an extra graphics processor and less 1.2 GHz cores, it also counts with a 64-bits processing unit and more RAM. Asus Transformer Book T300 Chi counts with a little sharper screen than Galaxy Tab Active, because it has a lot bigger screen, a lot better 1440 x 2560 resolution and a just a bit better quantity of pixels per inch of screen.
Asus Transformer Book T300 Chi counts with a much greater memory capacity for applications and games than Galaxy Tab Active, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 112 GB more internal storage. Galaxy Tab Active features a much better camera than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Galaxy Tab Active has a really longer battery duration than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Samsung Galaxy Tab Active costs more money than the Asus Transformer Book T300 Chi, but you can get a better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.